RUNdka z Powiatem Bolesławieckim

RUNdka z Powiatem Bolesławieckim

Zapraszamy młodzież oraz zainteresowanych opiekunów do wzięcia udziału w III edycji "RUNdki z Powiatem Bolesławieckim" organizowanej w ramach ogólnopolskiej akcji "POLSKA BIEGA" w dniu 24 maja br.


Czym jest "RUNdka"?


Pomysł zrodził się 3 lata temu w głowie Pana Dariusza Kwaśniewskiego. Wyścigi uliczne wokół Rynku zamieniliśmy na przyjemną sztafetę po naszych Borach. Biegniemy przez wszystkie 6 gmin Powiatu Bolesławieckiego. Trasa liczy 102,5 km. Biegniemy lasami, drogami polnymi.


Startujemy o godz. 9.00 spod Galerii BCC i tam też wracamy około godz. 19.00, gdzie odbędzie się uroczyste zakończenie i podsumowanie imprezy (wręczenie pamiątkowych medali i dyplomów) oraz poczęstunek.


Każdy uczestnik biegu ma możliwość wyboru dystansu i trasy. Organizatorzy zapewniają opiekę medyczną oraz dowożą i odbierają z trasy.


Wszyscy "RUNdkowicze" biegną w koszulkach ufundowanych przez Organizatora, dlatego ważne jest, aby przy zgłoszeniu podać rozmiar koszulki.


W załączeniu oświadczenia dla uczestników pełnoletnich, a także w przypadku osób, które nie ukończyły 18 lat - oświadczenia opiekunów prawnych. Ponadto prosimy, aby uczestnicy zapoznali się z wyciągiem z Kodeksu drogowego.


Zapraszam na stronę imprezy http://trek.org.pl/rundka/ , gdzie można zobaczyć relacje z dwóch poprzednich edycji. Strona w najbliższym czasie zostanie zaktualizowana, więc proszę o wyrozumiałość.


Zgłoszenia zbiorowe, które powinny zawierać imię i nazwisko uczestnika, placówka, rozmiar koszulki, a także numer telefonu do opiekuna grupy prosimy przesyłać najpóźniej do 29 kwietnia. Podpisane oświadczenia należy dostarczyć do PCEiKK najpóźniej do 24 maja. Brak oświadczeń wiąże się z wykluczeniem z udziału w sztafecie.
 

Powiatowe Centrum Edukacji i Kształcenia Kadr
ul. Ogrodowa 7 59-700 Bolesławiec
tel./ fax 75-735-18-64
e-mail: pceikk@op.pl
www.pceikk.neostrada.pl.

 

Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym
(Nr 98, poz. 602 ze zm.)


Rozdział 2 - Ruch pieszych


Art. 11.


1. Pieszy jest obowiązany korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku – z pobocza. Jeżeli nie ma pobocza lub czasowo nie można z niego korzystać, pieszy może korzystać z jezdni, pod warunkiem zajmowania miejsca jak najbliżej jej krawędzi i ustępowania miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi.
2. Pieszy idący po poboczu lub jezdni jest obowiązany iść lewą stroną drogi.
3. Piesi idący jezdnią są obowiązani iść jeden za drugim. Na drodze o małym ruchu, w warunkach dobrej widoczności, dwóch pieszych może iść obok siebie.
4. Korzystanie przez pieszego z drogi dla rowerów jest dozwolone tylko w razie braku chodnika lub pobocza albo niemożności korzystania z nich. Pieszy, z wyjątkiem osoby niepełnosprawnej, korzystając z tej drogi, jest obowiązany ustąpić miejsca rowerowi.
<4a. Pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.>
[5. Przepisów ust. 1–4 nie stosuje się w strefie zamieszkania. W strefie tej pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem.]
<5. Przepisów ust. 1–4a nie stosuje się w strefie zamieszkania. W strefie tej pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem.>
Dodany ust. 4a or az nowe brzmienie ust. 5 w ar t. 11 wchodzą w życie z dn. 31.08.2014 r . (Dz. U. z 2013 r . poz. 991).


Art. 12.


1. Kolumna pieszych, z wyjątkiem pieszych w wieku do 10 lat, może się poruszać tylko prawą stroną jezdni.
2. Do kolumny pieszych w wieku do 10 lat stosuje się odpowiednio przepisy art. 11 ust. 1 i 2.
3. Liczba pieszych idących jezdnią w kolumnie obok siebie nie może przekraczać 4, a w kolumnie wojskowej – 6, pod warunkiem że kolumna nie zajmuje więcej niż połowy szerokości jezdni.
4. Piesi w wieku do 10 lat mogą iść w kolumnie tylko dwójkami pod nadzorem co najmniej jednej osoby pełnoletniej.
5. Długość kolumny pieszych nie może przekraczać 50 m. Odległość między kolumnami nie może być mniejsza niż 100 m.
6. Jeżeli przemarsz kolumny pieszych odbywa się w warunkach niedostatecznej widoczności:
1. pierwszy i ostatni z idących z lewej strony są obowiązani nieść latarki:
a. pierwszy – ze światłem białym, skierowanym do przodu,
b. ostatni – ze światłem czerwonym, skierowanym do tyłu;
2. w kolumnie o długości przekraczającej 20 m idący po lewej stronie z przodu i z tyłu są obowiązani używać elementów odblaskowych odpowiadających właściwym warunkom technicznym, a ponadto idący po lewej stronie są obowiązani nieść dodatkowe latarki ze światłem białym, rozmieszczone w taki sposób, aby odległość między nimi nie przekraczała 10 m;
3. światło latarek powinno być widoczne z odległości co najmniej 150 m.
7. Zabrania się:
1. ruchu po jezdni kolumny pieszych w czasie mgły; zakaz ten nie dotyczy kolumny wojskowej lub policyjnej;
2. ruchu po jezdni kolumny pieszych w wieku do 10 lat w warunkach niedostatecznej widoczności;
3. prowadzenia po jezdni kolumny pieszych przez osobę w wieku poniżej 18 lat.


Art. 13.


1. Pieszy, przechodząc przez jezdnię lub torowisko, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, korzystać z przejścia dla pieszych. Pieszy znajdujący się na tym przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem.
2. Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone, gdy odległość od przejścia przekracza 100 m. Jeżeli jednak skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 m od wyznaczonego przejścia, przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu.
3. Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych, o którym mowa w ust. 2, jest dozwolone tylko pod warunkiem, że nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów. Pieszy jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdom i do przeciwległej krawędzi jezdni iść drogą najkrótszą, prostopadle do osi jezdni.
4. Jeżeli na drodze znajduje się przejście nadziemne lub podziemne dla pieszych, pieszy jest obowiązany korzystać z niego, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.
5. Na obszarze zabudowanym, na drodze dwujezdniowej lub po której kursują tramwaje po torowisku wyodrębnionym z jezdni, pieszy przechodząc przez jezdnię lub torowisko jest obowiązany korzystać tylko z przejścia dla pieszych.
6. Przechodzenie przez torowisko wyodrębnione z jezdni jest dozwolone tylko w miejscu do tego przeznaczonym.
7. Jeżeli wysepka dla pasażerów na przystanku komunikacji publicznej łączy się z przejściem dla pieszych, przechodzenie do i z przystanku jest dozwolone tylko po tym przejściu.
8. Jeżeli przejście dla pieszych wyznaczone jest na drodze dwujezdniowej, przejście na każdej jezdni uważa się za przejście odrębne. Przepis ten stosuje się odpowiednio do przejścia dla pieszych w miejscu, w którym ruch pojazdów jest rozdzielony wysepką lub za pomocą innych urządzeń na jezdni.


Art. 14.

Zabrania się:

1. wchodzenia na jezdnię:
a. bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych,
b. spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi;
2. przechodzenia przez jezdnię w miejscu o ograniczonej widoczności drogi;
3. zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko;
4. przebiegania przez jezdnię;
5. chodzenia po torowisku;
6. wchodzenia na torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone lub opuszczanie ich rozpoczęto;
7. przechodzenia przez jezdnię w miejscu, w którym urządzenie zabezpieczające lub przeszkoda oddzielają drogę dla pieszych albo chodnik od jezdni, bez względu na to, po której stronie jezdni one się znajdują.


Art. 15.


Przepisów art. 11–14 nie stosuje się w razie zamknięcia ruchu pojazdów na drodze.


 

Załączniki:

16-04-2014

Powrót

Urząd Gminy Warta Bolesławiecka
Warta Bolesławiecka 40c
59-720 Warta Bolesławiecka
tel. 75 738 95 92, 75 738 95 97
e-mail (sekretariat): urzad@wartabol.pl

Godziny otwarcia
poniedziałek od 7.30 do 15.30
wtorek od 7.30 do 16.00
środa od 7.30 do 15.30
czwartek od 7.30 do 15.30
piątek od 7.30 do 15.00



Iwiny | Jurków | Lubków | Raciborowice Dolne | Raciborowice Górne | Szczytnica | Tomaszów Bolesławiecki | Warta Bolesławiecka | Wartowice | Wilczy las
Deklaracja dostępności

Copyright © 2009 Urząd Gminy Warta Bolesławiecja, Aplikacje internetowe ESC SA
array(4) { ["option"]=> string(2) "16" ["action"]=> string(9) "news_show" ["news_id"]=> string(4) "1012" ["menu_id"]=> string(1) "0" }