Jak to z tym bezpieczeństwem naprawdę jest?

Jak to z tym bezpieczeństwem naprawdę jest?

 

Każdego roku w polskim rolnictwie indywidualnym dochodzi do bardzo dużej liczby wypadków. Pomimo tego, że ta liczba wypadków z roku na rok zmniejsza się, nadal zawód rolnika należy do niebezpiecznych. Ryzyko wypadku śmiertelnego w rolnictwie jest prawie czterokrotnie wyższe niż poza rolnictwem.


Można stwierdzić „nie jest źle”, ale zawsze przecież może być lepiej. Dlatego w tym artykule stanowiącym kolejną część cyklu artykułów „Zasady BHP w gospodarstwie rolnym”, skupimy się na bezpieczeństwie pracy nie tylko rolnika, ale i członków ich rodzin, przybliżając jednocześnie przyczyny wypadków, które w tym okresie najczęściej występują.


Chyba się każdy zgodzi, że tak to już jest, iż w pracach wykonywanych w gospodarstwach rolnych, uczestniczą wszyscy mieszkający na jego terenie. W gospodarstwie pracuje nie tylko rolnik, ale także jego najbliższa rodzina i najczęściej ta najbliższa rodzina, jest najbardziej narażona na wypadki. Coraz więcej wypadków dotyczy dzieci. Rolnicy zajęci swoimi obowiązkami zapominają nie tylko o własnym bezpieczeństwie, ale także o bezpieczeństwie swoich bliskich. Dzieci pozostawione bez opieki wpadają na „super fajne” pomysły, które kończą się niekiedy tragicznie. Często zdarza się także, że dzieci pomagają w pracach w gospodarstwie rolnym, wykonując powierzone im przez dorosłych zadania tj. kierują ciągnikami rolniczymi, jeżdżą na błotnikach, zaczepach, przenoszą przedmioty o znacznej masie przewyższające dozwolone normy. Nikt nie gani poglądu, że dziecko należy uczyć pracowitości, jednak zawsze należy dziecku powierzać prace, które nie wypłyną negatywnie na jego rozwój fizyczny a ponadto będą dostosowane do jego możliwości. Zachęcamy zatem do zapoznania się z wykazem prac, które nie powinny wykonywać dzieci do ukończenia 15 – stu lat. Wykaz dostępny jest na stronie internetowej KRUS – www.krus.gov.pl.


Każdej aktywności człowieka towarzyszy ryzyko, w tym także ryzyko wypadku. Chodzi jednak o to , aby praca była wykonywana przy pełnej świadomości zagrożeń, które podczas danej pracy mogą występować. W momencie zgłaszania wypadków, rolnicy niejednokrotnie stwierdzają, iż „gdybym wiedział, że to się tak skończy, nigdy nie zrobiłbym tego w ten sposób po raz drugi”. Najważniejsze zatem jest umieć dostrzec zagrożenia, zanim komukolwiek stanie się krzywda bądź sam rolnik ulegnie wypadkowi. Dostrzeganie zagrożeń jest dużą sztuką a w tak skomplikowanym środowisku pracy, jakim jest gospodarstwo rolne jest to szczególnie trudne. Obecność zagrożenia na pewno zakończy się w przyszłości wypadkiem. Aby tego uniknąć, trzeba w porę usunąć istniejące zagrożenia.


Pomóc w tym mogą Państwo listy kontrolne, które załączamy do tego artykułu. Każdy po ich przejrzeniu i zaznaczeniu odpowiedzi zgodnych ze stanem faktycznym, sam oceni stan bezpieczeństwa we własnym gospodarstwie i wtedy odpowie na pytanie „Jak to z tym bezpieczeństwem jest naprawdę ?”


Ponadto, jak co roku w miesiącu lipcu, zostanie zorganizowana Akcja Żniwa. W tym roku inspektorzy KRUS, dokonają wizytacji gospodarstw i prace żniwnych, wśród rolników z terenu Gmin Legnickie Pole, Wądroże Wielkie i Mściwojów w dniach od 21.07. – do 24.07.2014r. Inspektorzy będą zwracać szczególną uwagę na stan maszyn rolniczych i osłony na ich ruchomych elementach, sposób przewożenia osób oraz bezpieczeństwo dzieci. Zachęcamy rolników do uczestnictwa w tej akcji, ponieważ naszym wspólnym celem powinna być poprawa bezpieczeństwa pracy rolników i nie tylko zmniejszenie liczby wypadków, ale także zmniejszenie ich skutków.

Opracowała:
Legnica, 11.07.2014r., Elżbieta Kiełbasa
Starszy Inspektor d/s prewencji
KRUS PT w Legnicy
 

Załączniki:

11-07-2014

Powrót

Urząd Gminy Warta Bolesławiecka
Warta Bolesławiecka 40c
59-720 Warta Bolesławiecka
tel. 75 738 95 92, 75 738 95 97
e-mail (sekretariat): urzad@wartabol.pl

Godziny otwarcia
poniedziałek od 7.30 do 15.30
wtorek od 7.30 do 16.00
środa od 7.30 do 15.30
czwartek od 7.30 do 15.30
piątek od 7.30 do 15.00



Iwiny | Jurków | Lubków | Raciborowice Dolne | Raciborowice Górne | Szczytnica | Tomaszów Bolesławiecki | Warta Bolesławiecka | Wartowice | Wilczy las
Deklaracja dostępności

Copyright © 2009 Urząd Gminy Warta Bolesławiecja, Aplikacje internetowe ESC SA
array(4) { ["option"]=> string(2) "16" ["action"]=> string(9) "news_show" ["news_id"]=> string(4) "1091" ["menu_id"]=> string(1) "0" }