XXI Ogólnopolski Zlot Szkół Sienkiewiczowskich w Gnieźnie

XXI Ogólnopolski Zlot Szkół Sienkiewiczowskich w Gnieźnie

W dniach 24-26.05.2013 r. delegacja ze Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Raciborowicach Dolnych uczestniczyła w XXI Ogólnopolskim Zlocie Szkół Sienkiewiczowskich w Gnieźnie. Ideą tych spotkań obok przypomnienia, utrwalenia i ukazania geniuszu Henryka Sienkiewicza i jego dzieł, jest poznanie i promowanie pracy szkół, związanej z działalnością swego patrona i ukazywanie piękna naszego kraju.

 

Pomysłodawcą zlotów jest dyrektor Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej Pan Antoni Cybulski, który od lat patronuje ich organizacji, szerząc najcenniejsze przesłania naszego noblisty. Pierwszy Zlot został zorganizowany w 1993 roku w miejscu urodzin Henryka Sienkiewicza na Ziemi Łukowskiej. Na przestrzeni minionych 20 lat spotkania te odbywały się w różnych rejonach kraju, a ich zlotowicze wzajemnie się poznawali i wymieniali doświadczenia na temat życia i twórczości noblisty.

Uczestnictwo w spotkaniach jest nagrodą, która motywuje uczniów do wytężonej pracy w ciągu roku szkolnego. Zloty Szkół Sienkiewiczowskich integrują zarówno uczniów z różnych szkół i miast, jak również nauczycieli. Są niezapomnianym przeżyciem. W tym roku Szkołę Podstawową z Raciborowic reprezentowały uczennice kl. VI: Urszula Kumoś oraz Weronika Heryć, a także nauczycielki: Sylwia Bociek i Mirosława Gołdys. Organizatorem tegorocznego Zlotu była Szkoła Podstawowa nr 6 im. H. Sienkiewicza w Gnieźnie.

Na XXI Zlot Szkół Sienkiewiczowskich do Pierwszej Stolicy Polski przyjechały delegacje z 43-ech szkół - podstawowych, gimnazjów i szkół średnich.
24 maja odbył się przemarsz przez miasto, powitanie uczestników pod pomnikiem Bolesława Chrobrego oraz przemarsz do auli I LO, gdzie odbyło się oficjalne otwarcie zlotu, występy artystyczne oraz wręczenie nagród laureatom konkursów o tematyce Sienkiewiczowskiej. W czasie uroczystego rozpoczęcia odczytany został list dyrektora Muzeum Henryka Sienkiewicza pana Antoniego Cybulskiego (nieobecnego ze względów zdrowotnych), w którym to zwrócił się z apelem o podjęcie starań o ustanowienie przez Sejm i Senat RP roku 2016 rokiem Sienkiewiczowskim (w tym roku przypada 170 rocznica urodzin, 100 rocznica śmierci, 50 rocznica powstania Muzeum w Woli Okrzejskiej). Wieczorem odbył się bankiet, a najmłodsi zlotowicze bawili się na zabawie tanecznej w Miejskim Ośrodku Kultury.
25 maja uczestnicy zwiedzali Biskupin, który jest najbardziej znanym w Europie Środkowej rezerwatem archeologicznym, w którym odkryta została osada sprzed 2700 lat. Spacer po Biskupinie to prawdziwa podróż śladami przeszłości.
Następnym punktem zlotu było zwiedzanie Katedry Gnieźnieńskiej. W jej podziemiach zachowały się relikty budowli sakralnych z X i XI w. W 999 r. pochowano w niej św. Wojciecha - srebrna trumna z relikwiami męczennika znajduje się w prezbiterium. Do XIII w. świątynia była miejscem koronacji królów Polski - Bolesława Chrobrego, Mieszka II, Bolesława Śmiałego, Przemysła II i Wacława II. Niewątpliwie jednym z najcenniejszych polskich zabytków okresu średniowiecza są Drzwi Gnieźnieńskie. To arcydzieło sztuki romańskiej powstałe w 2. połowie XII w. zachwyciło odwiedzających katedrę gnieźnieńską zlotowiczów.
W Muzeum Początków Państwa Polskiego zlotowicze przenieśli się do początków Państwa Polskiego.
Następnym celem były Dziekanowice ( Wielkopolski Park Etnograficzny), w którym można obejrzeć budowle pochodzące z XVIII i XIX wieku związane z dawną wsią. Dzieci zobaczyły, jak mieszkali jej dawni mieszkańcy: zamożni i ubodzy chłopi, jakie były ich przedmioty codziennego użytku, czym zajmowali się na co dzień, gdzie spędzali wolny czas. Nie mogły się nadziwić, że w chatach nie było ani łazienki, ani toalety, nie mówiąc już o prądzie. W zabytkowych obejściach i wnętrzach wszyscy mogli zobaczyć, jak niegdyś wyrabiało się chleb, masło, jak pracował kowal. Na polanie obok jeziora Lednica odbyła się impreza plenerowa z grillem, grochówką i kiełbaskami z ogniska.
XXI Zlot Szkół Sienkiewiczowskich zakończyła msza św. odprawiona w katedrze 26 maja 2013r.


 

10-06-2013

Powrót

Galeria

Urząd Gminy Warta Bolesławiecka
Warta Bolesławiecka 40c
59-720 Warta Bolesławiecka
tel. 75 738 95 92, 75 738 95 97
e-mail (sekretariat): urzad@wartabol.pl

Godziny otwarcia
poniedziałek od 7.30 do 15.30
wtorek od 7.30 do 16.00
środa od 7.30 do 15.30
czwartek od 7.30 do 15.30
piątek od 7.30 do 15.00



Iwiny | Jurków | Lubków | Raciborowice Dolne | Raciborowice Górne | Szczytnica | Tomaszów Bolesławiecki | Warta Bolesławiecka | Wartowice | Wilczy las
Deklaracja dostępności

Copyright © 2009 Urząd Gminy Warta Bolesławiecja, Aplikacje internetowe ESC SA
array(4) { ["option"]=> string(2) "16" ["action"]=> string(9) "news_show" ["news_id"]=> string(3) "821" ["menu_id"]=> string(1) "0" }