Dolnośląski Festiwal Biegu na Orientację

Dolnośląski Festiwal Biegu na Orientację

W miniony weekend w okolicy Iwin odbyły się trzy imprezy w Biegu na Orientację. W piątek, w godzinach wieczornych ruszył start w Mistrzostwach Dolnego Śląska, w Nocnym Biegu na Orientację. Ciekawostką jest to, że te zawody miały starty w dwóch miejscach, ale start ruszył jednocześnie o godz. 19.00. Zawodnicy do 14 lat startowali z budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Iwinach i biegali po terenie boiska oraz przyległego osiedla. Natomiast trasy juniorów, seniorów i weteranów przebiegały w lesie na północ od Iwin, a końcówka biegu również na terenie osiedla I w Iwinach. Meta obu tras była zlokalizowana w Szkole.


W zawodach wzięło udział blisko 100 osób. Najliczniej obsadzoną kategorią była kategoria rodzinna, w której rodzice biegali ze swoimi dziećmi. Najmłodsi uczestnicy to głównie uczniowie klasy „0” z Raciborowic. Tam bardzo prężnie działa Pani Wioletta Szeliga – nauczycielka tej klasy ( mama czworga dzieci, w tym dwójki utytułowanych zawodników), która rozbudza zainteresowanie tym pięknym sportem, zarówno wśród dzieci jak i rodziców.


Mimo że impreza miała charakter regionalny, to jednak w zawodach wzięła udział liczna grupa z Wielkopolski, byli także zawodnicy z Pomorza, no i nasi Czescy przyjaciele z Novego Boru i Chrastavy.


Pogoda do biegania była wręcz idealna, a trasy bardzo wymagające, zwłaszcza dla grupy „leśnej”. Pofałdowany teren, porośnięty w niektórych miejscach obficie jeżynami, znacznie utrudniał przemieszanie się i powodował niegroźne otarcia i zadrapania na nogach zawodników. Na miejscu jednak czuwała Pani doktor Barbara Kołodziej, która na szczęście nie miała zbyt wiele pracy. Zawody zorganizował klub UKS „Orientpark Osiecznica” przy wsparciu finansowym Powiatu Bolesławieckiego.


Następnego dnia zawodnicy przed południem odpoczywali, by w samo południe stanąć na starcie Mistrzostw Dolnego Śląska na Dystansie Klasycznym. Areną zmagań był las pomiędzy Lubkowem, a Okmianami. Trasy były dość długie i wymagające fizycznego przygotowania. Najlepsi seniorzy potrzebowali ponad 75 minut, aby pokonać trasę liczącą w linii prostej 11,6 km o przewyższeniu 240 metrów. Nikt nie żałował trudów. Polska złota jesień ubarwiła las, w sposób przepiękny, podkreślając ogromny atut biegania na orientację – bliski kontakt z naturą.


Zaraz po biegu odbyła się dekoracja najlepszych zawodników w biegu nocnym, a następnie na dystansie klasycznym. Nasi zawodnicy (powiat reprezentowany przez dwa kluby: UKS TUKAN IWINY i UKS ORIENTPARK OSIECZNICA) zdobyli w sumie 13 medali Mistrzostw Dolnego Śląska !!! To bardzo dobry wynik, wziąwszy pod uwagę to, że nie mieliśmy swoich reprezentantów w kategoriach KM 14 i starszych, ponieważ pierwsza klasa gimnazjum z Iwin była w czasie zawodów na wycieczce integracyjnej w Warszawie, a jeszcze starsza młodzież pomagała w organizacji zawodów.


Niewątpliwie największymi gwiazdami tych mistrzostw byli już „starzy wyjadacze” Aleksandra Pulda w kategorii K12 i Stanisław Pachnik w kategorii M12 (oboje z UKS Tukan Iwiny), którzy zdobyli po dwa złote medale. Także dwa medale, srebrny i brązowy zdobyła Marcelina Matysiak (UKS Orientpark Osiecznica). Ponadto po jednym „krążku” zdobyli Dominik Beneda (srebrny w biegu nocnym kategoria M12), Eryk Pulda M10, Mateusz Klecha M12, Maja Karasiewicz K12 (medale brązowe w biegu nocnym), oraz Nikola Rajchel K10 i Hubert Ryś (brązowe na dystansie klasycznym).


Wieczorem odbyło się w auli szkoły w Iwinach spotkanie integracyjne dla młodzieży i kadry trenerskiej. Jednym z punktów programu był pokaz zdjęć z obu biegów. Zawody fotografował nasz przyjaciel Janusz Lech, który obecnie mieszka w Chocianowie, ale niegdyś mieszkał w Warcie Bolesławieckiej.


Impreza była współfinansowana z dotacji Starostwa Bolesławieckiego i Gminy Warta Bolesławiecka, a patronat nad zawodami objął Wójt - Mirosław Haniszewski.

Trzecia odsłona Festiwalu odbyła się w niedzielne przedpołudnie - „Oblężenie Zamku Grodziec”, czyli bieg sprinterski o „Puchar Kasztelana Zamku Grodziec”.


Na zamek zaprosił nas Kasztelan Pan Zenon Bernacki, który objął honorowy patronat nad całym przedsięwzięciem oraz ufundował nagrody. Mapka obejmowała teren zamku i jego przedmurze. W sumie niewielki obszar, ale za to wymagający stałej koncentracji oraz szybkiego czytania mapy i wyboru wariantu. Trasy podobały się nawet profesjonalnym orientalistom, np. Hannie Wiśniewskiej, która ma na swoim koncie m.in. medal Mistrzostw Świata na dystansie sprinterskim. Pogoda dopisała, uświetniając oficjalne zakończenie sezonu biegowego na Dolnym Śląsku w roku 2013.


Serdecznie dziękujemy Starostwu Bolesławieckiemu i Gminie Warta Bolesławiecka za wsparcie finansowe, Dyrektorowi Gminnego Centrum Kultury w Warcie Bolesławieckiej Mirosławowi Kopczyńskiemu za pomoc sprzętową, Panu Zenonowi Bernackiemu za wspaniałą gościnę i ufundowanie nagród, Pani doktor Barbarze Kołodziej za opiekę medyczną, Pani Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Iwinach Elżbiecie Koryluk-Sowa za udostępnienie szkoły na bazę zawodów. Przede wszystkim jednak młodzieży, która praktycznie samodzielnie zorganizowała całe przedsięwzięcie, przy niewielkim wsparciu nas dorosłych. Jest to ekipa która pracuje już nie pierwszy raz przy organizacji zawodów i już niedługo będzie w stanie przeprowadzić w pełni profesjonalnie duże zawody wysokiej rangi.


Ekipa pracująca przy organizacji zawodów:
Małgorzata Szeliga, Angelika Haniszewska, Barbara Hil, Ilona Hil, Dominika Burdyna, Dominika Kanikowska, Joanna Bondrow, Paulina Tschierschke, Wojciech Pachnik, Marek Wojnowicz, Mariusz Wojnowicz, Adam Pawłowicz, Marcin Wieczorek, Mateusz Madej, Grzegorz Madej.


Serdecznie Wam wszystkim dziękujemy !!!


Dariusz Pachnik, Tomasz Buganik

29-10-2013

Powrót

Galeria

Urząd Gminy Warta Bolesławiecka
Warta Bolesławiecka 40c
59-720 Warta Bolesławiecka
tel. 75 738 95 92, 75 738 95 97
e-mail (sekretariat): urzad@wartabol.pl

Godziny otwarcia
poniedziałek od 7.30 do 15.30
wtorek od 7.30 do 16.00
środa od 7.30 do 15.30
czwartek od 7.30 do 15.30
piątek od 7.30 do 15.00



Iwiny | Jurków | Lubków | Raciborowice Dolne | Raciborowice Górne | Szczytnica | Tomaszów Bolesławiecki | Warta Bolesławiecka | Wartowice | Wilczy las
Deklaracja dostępności

Copyright © 2009 Urząd Gminy Warta Bolesławiecja, Aplikacje internetowe ESC SA
array(4) { ["option"]=> string(2) "16" ["action"]=> string(9) "news_show" ["news_id"]=> string(3) "894" ["menu_id"]=> string(1) "0" }