Dzieci też pomagają, a dzięki wiedzy wypadkom nie ulegają

Dzieci też pomagają, a dzięki wiedzy wypadkom nie ulegają

 

Każdego roku działalność prewencyjna Kasy skierowana jest nie tylko do rolników i innych osób dorosłych związanych ze środowiskiem wiejskim, ale również do najmłodszych mieszkańców wsi. Bardzo trudno ustrzec jest dziecko – zwłaszcza kilkuletnie – przed zagrożeniem wypadkami, szczególnie wtedy, gdy praca w gospodarstwie rolnym i życie domowe nieustannie się przenikają.

 


Dzieci, podobnie jak ich rodzice, narażone są na zagrożenia występujące zarówno w gospodarstwach rolnych, jak i w samym środowisku rolniczym np. przemieszczające się dużych rozmiarów maszyny rolnicze po drogach publicznych. Często dzieci pozostawiane bez opieki, ponieważ ich rodzice zajęci są pracą w gospodarstwie, wpadają na pomysły, które mogą powodować tragiczne w skutkach konsekwencje. Nikt się temu nie dziwi, każdy był kiedyś dzieckiem, chciał wszystkiego dotknąć, sprawdzić czy wypróbować. Jednak należy dzieci nieustannie uświadamiać co do niebezpieczeństw jakie na nie czyhają w środowisku wiejskim. Jest ich na pewno więcej, niż w mieście, gdzie na każdym skrzyżowaniu jest sygnalizacja świetlna i przejście dla pieszych, gdzie nie trzeba przemieszczać się po ulicach i poboczach jezdni bo brakuje chodników, gdzie jedynym zagrożeniem na podwórku jest trzepak.


W tym miejscu należy również stwierdzić, że dzieci z rodzin rolniczych, jeżeli ulegną już wypadkowi w czasie pomocy w wykonywaniu prac w gospodarstwie rolnym, nie są uprawnione do jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku w KRUS. Jednorazowe odszkodowanie przysługuje jedynie osobom ubezpieczonym, które opłacają składki na ubezpieczenie społeczne rolników tj. rolnicy, domownicy i małżonkowie rolników. Domownikami natomiast, nie są dzieci, jak często wydaje się rolnikom, jednak osoby dorosłe, które stale i nieodpłatnie pracują w gospodarstwie rolnym, a nie są jego właścicielem.


Rolnik wykonując swoją pracę powinien przewidzieć, że ciekawe wszystkiego dzieci mogą nieoczekiwanie zjawić się w strefie bezpośredniego zagrożenia życia. Szczególnie ich zainteresowanie wzbudzają maszyny rolnicze. Jednak nawet najnowsze rozwiązania techniczne nie uchronią przed wypadkami dzieci, które nieświadome niebezpieczeństwa, znajdą się blisko urządzeń lub narzędzi rolniczych czy zwierząt. Rozwaga samego rolnika to jeden z najlepszych sposobów na to, by dzieci były bezpieczne. Ważne jest, by z dziećmi rozmawiać o zagrożeniach, uprzedzać przez różnego rodzaju niebezpieczeństwem – nie tylko w gospodarstwie rolnym.


W związku z tym już w tym roku wspólnie z Funkcjonariuszami Komendy Miejskiej Policji w Chojnowie oraz Doradcami Powiatowego Zespołu Doradców w Chojnowie, przeprowadzono kilka spotkań z dziećmi tj.: w Szkole Podstawowej w Okmianach, Szkole Podstawowej w Niedźwiedzicach oraz w Szkole Podstawowej w Rzeszotarach. Planowane są dalsze działania w celu zwiększenia bezpieczeństwa dzieci. W najbliższym czasie tj. 24 lutego w Bibliotece Publicznej w Rokitkach, zostanie przeprowadzone spotkanie z dziećmi z terenu Gminy Chojnów na temat bezpieczeństwa, połączone z konkursami i wieloma innymi atrakcjami dla dzieci. Już teraz bardzo serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych.


Pracując na rzecz zapobiegania wypadkom, mamy świadomość, że nie jesteśmy w stanie wyeliminować wszystkich wypadków. Rolnicy ulegają wypadkom bo pracują, a często ich pracy towarzyszą złe warunki atmosferyczne, stres czy strach przed utratą plonów. Jednak musimy pamiętać, że dzieci nie muszą ulegać wypadkom. Ich zadaniem jest się przede wszystkim uczyć się i poznawać świat przez zabawę. Ale kiedy już powierzamy dzieciom jakieś prace, pamiętajmy aby były one bezpieczne, nie zagrażały ich zdrowiu, a co najważniejsze, były adekwatne do ich wieku i możliwości fizycznych. Angażując dziecko do pomocy, trzeba pamiętać, że nie jest ono w stanie wykonać wielu czynności z braku dostatecznych sił, wyobraźni i doświadczenia. Nie potrafi dostrzec grożącego mu niebezpieczeństwa, a w sytuacji realnego zagrożenia nie umie podjąć właściwej decyzji. Ponadto, organizm dziecka jest szczególnie wrażliwy na szkodliwe dla zdrowia czynniki fizyczne, chemiczne i biologiczne.



Legnica, 19.02.2014r.,
Opracowała:
Elżbieta Kiełbasa
Inspektor do spraw prewencji
w KRUS PT w Legnicy

 

 

21-02-2014

Powrót

Urząd Gminy Warta Bolesławiecka
Warta Bolesławiecka 40c
59-720 Warta Bolesławiecka
tel. 75 738 95 92, 75 738 95 97
e-mail (sekretariat): urzad@wartabol.pl

Godziny otwarcia
poniedziałek od 7.30 do 15.30
wtorek od 7.30 do 16.00
środa od 7.30 do 15.30
czwartek od 7.30 do 15.30
piątek od 7.30 do 15.00



Iwiny | Jurków | Lubków | Raciborowice Dolne | Raciborowice Górne | Szczytnica | Tomaszów Bolesławiecki | Warta Bolesławiecka | Wartowice | Wilczy las
Deklaracja dostępności

Copyright © 2009 Urząd Gminy Warta Bolesławiecja, Aplikacje internetowe ESC SA
array(4) { ["option"]=> string(2) "16" ["action"]=> string(9) "news_show" ["news_id"]=> string(3) "969" ["menu_id"]=> string(1) "0" }